V dnešní době se můžou snoubenci nechat oddat prakticky kdekoliv, fantazii se meze nekladou (skok padákem, letadlo, pod vodou, na pláži, na vrcholku hory…) Nejtradičnějšími místy ale stále zůstávají radnice a kostely.

V každém případě před samotným obřadem musí snoubenci zajít na příslušný matriční úřad a při objednávání sňatku se domluvit s úředníky, jestli budou ochotni oddávat i na velice netradičním místě.
Pokud se chystáte na tradiční svatbu na radnici, termín je nutné zajistit několik měsíců předem (sezóna svateb začíná v dubnu a s menšími výkyvy trvá do září). Zejména pokud se chystáte vzít se v nějaký zvláštní den (např. 11.11.2011 apod.)

Od r. 1992 je kostel oficiálním místem pro uzavírání sňatků a není nutné jít znova na radnici. V tomto případě je potřeba postupovat podobně jako při svatbě na radnici – zají za farářem, domluvit si termín a další potřebné kroky (někde vyžadují, aby aspoň jeden snoubenec byl příslušníkem místní komunity, dále snoubenci by měli být pokřtění, navštěvovat pravidelně kostel atd.).

Pakliže patříte mezi dobrodružnější povahy, doporučujeme sjednat si schůzku s nějakou svatební agenturou, která se specializuje na organizaci svatebních hostin, ale i sňatků na neobvyklých místech.

Mezi nejžádanější patří hrady a zámky v Čechách, kterých je opravdu požehnaně a jsou překrásné, opravdu důstojná a pohádková místa pro svatební obřad.
Populární jsou i svatby venku pod altánem – třeba na zahradě nějakého hotelu, spojené s grilováním a letní party.

Osobitnou kapitolou jsou svatby v zahraničí – na exotických, či romantických místech. V tomto případě je opravdu dobré spolehnout se na svatební agenturu, která za vás vyřídí veškeré papírování.

A jaká jsou ta zajímavá místa? Např. Řecko, a přilehlé ostrovy, Itálie, Francie, nebo i exotické karibské ostrovy či tradiční Las Vegas. Nezapomeňte, že po sňaktu uzavřeném v zahraničí musíte všechno ohlásit na speciální matrice , která vám dodatečně vystaví český oddací list. Bez toho váš sňatek nebude v ČR uznán.
Doporučené články

error: Obsah je chráněn!