Svatební šaty – půjčit, koupit, nebo ušít?

Každá nevěsta obvykle jako první věc řeší nejenom datum svatby, ale hlavně to, co vlastně bude mít na sobě. Výběr svatebních šatů je pravděpodobně ta nejdůležitější, nejvzrušující a zároveň nejvíce stresová situace, jakou svobodná žena může zažít. A tu se dostáváme k otázce – kde si svatební šaty pořídit?
Na výběr jsou tyto 3 možnosti:

 • půjčení

 • ušití na míru

 • koupě ve svatebním salonu

Pojďme si je jednotlivě probrat. A začneme třeba tou poslední – koupě hotových šatů ve svatebním salonu. Jaké jsou plusy a mínusy této volby?

Koupě hotových šatů – např. v USA je tato možnost rozhodně nejrozšířenější, půjčování tak důležitého a osobitého oblečení, jako jsou svatební šaty, se tam z nějakého důvodu téměř vůbec neobjevuje. Zato je tam velmi rozsáhlá síť nejrůznějších prodejců, kteří nabízejí své zboží v cenové relaci od pár desítek do pár destítek tisíc dolarů. K dostání jsou šaty obyčejné, levné i značkové a velmi drahé. Každopádně, organizace svatby v Americe je podle všeho mnohonásobně náročnější (nejenom finančně, ale i emočně), než u nás. Je to Událost s velkým U. Je to něco jako propagace vlastní značky, rodina se chlubí svým majetkem, postavením, mocí atd. Je tam velmi hustá síť tzv. svatebních koordinátorů, kteří na tom postaví třeba i celoživotní kariéru. Z toho důvodu zřejmě na tak zásadní věc, jako je svatba, americká nevěsta potřebuje své vlastní šaty.

A jak je to u nás? I v Čechách lze zakoupit různé druhy svatebních šatů, jak poslední světové novinky, tak i starší kolekce, které se prodávají za výhodné ceny (třeba za cenu, kterou zaplatí jiná nevěsta pouze za půjčení novějšího modelu.)

Ano, máte možnost si zakoupit nejnovější výtvor známé značky a budete tak mít jistotu, že v těchto šatech se před vámi žádná jina žena nevdávala. Nebyly použité, pošpiněné ani čištěné a v salonu vám drobné detaily upraví na míru.

A co po svatbě? Chcete si je nechat? Jste romantická a nostalgická? Budiž, ale zajímalo by mě, jak dlouho vám tento pocit asi vydrží… Svatební šaty nejsou jako nemačkavé letní triko, které zmuchláte a hodíte naspod skříně a klidně na něj můžete na půl roku zapomenout.
Svatební šaty (za které jste mimochem dala zhruba 5 -30.000), takhle jednoduše uskladnit nelze. Po použití byste je měla určitě nechat vyčistit (i kdyby jste je nepolila šampaňským, určitě budou zpocené a zaprášené) a pak je nutné je uložit do speciálního prodyšeného vaku. Pověsit do skříně je sice lze, ale uvědomte si, že zaberou opravdu hoooodně místa a nemůžou se jen tak nacpat mezi kabáty a saka.

Dobře, když jste zvládla i tohle, tak teď trochu přemýšlejte… Jak dlouho si je chcete nechat? Rok, pět let, deset let, celé manželství…? A celou tu dobu se o šaty musíte starat. Občas je vyndat a vyvětrat, pakliže je znovu použijtete na výročí svatby, tak je zase musíte nechat vyčistit, pověsit, uskladnit, atd. A to pěknou řádku let. Už to nevypadá tak romanticky, že?

Naše rada zní  – šaty prodejte. Kdyby vás proboha napadlo, že je necháte své dceři na její svatbu, tak se opět zamyslete:

 • bude dcera stát o 20 (30, 40…), let staré šaty?
 • jak budou šaty vypadat za 20 (30,40…) let?
 • jaké budou svatební trendy za 20 (30,40…) let?
 • bude mít dcera stejnou postavu, jakou jste měla vy, nebo bude vyšší, menší, tenčí…
 • budete se vlastně chtít vaše dcera někdy vdávat? (další otázka je, zda vůbec budete mít dceru, možná se vám poštěstí mít jenom samé syny…:-)))

Pakliže si tohle všechno proberete, pak se rozhodněte, co se svými šaty nakonec uděláte.

Možnost č. 2 – ušití na míru. Hodně odpovídá tomu, co již bylo popsáno výše, s tím rozdílem, že šaty ušité pouze dle vašeho vkusu a přesně na vaši postavu asi půjde těžko prodat… Navíc málokterá krejčová dokáže ušít svatební šaty, i kdyby tvrdila pravý opak. Zkuste zabrousit na některou internetovou diskuzi a dozvíte se nevídané věci.

Možnost č. 3 – půjčení šatů. Jaké jsou plusy této volby?

 • opravdu široká nabídka různých modelů – salony obvykle nabízejí i letošní nejnovější kolekce (které jsou dražší), tak loňské, či dokonce i starší modely (které lze klidně nosit, protože asi nikdo z vašich hostů nepozná, ve kterém roce šaty vznikly…)
 • možnost doupravit šaty na míru
 • možnost vyzkoušet nepřeberné množství modelů a vybrat si opravdu ten pravý
 • široká síť půjčoven, které lze najít i v menších městech
 • po svatbě vám kompletně odpadá starost „co s tím“, šaty prostě vrátíte, ale vzpomínky (a hlavně fotky!) zůstanou

Má půjčení svatebních šatů i mínusy?

Snad jenom jeden, ale ani ten neplatí ve všech případech. Možná ty vaše vysněné šaty měla na sobě již jiná nevěsta, ovšem každá půjčovna použité šaty důkladně vyčistí. Nebo si prostě půjčte nejnovější model, který ještě nikdo neměl na sobě.

Ovšem nejdůležitější je to, abyste se ve svých šatech cítila dobře a připadala si krásná. Pak všechny ty starosti s jejich pořízením stály za to…
error: Obsah je chráněn!