Každé svatební šaty jsou originální, ale přesto existují určitá pravidla, která při jejich šití platí. Například názvy výstřihů, siluety, či rukávů jsou univerzální a pokud třeba zkušené krejčové řeknete, že chcete výstřih portrét a siluetu A, bude vědět o co se jedná.

Svatební šaty – střihy a linie popis

  • Plesová róba: Tato silueta je charakteristická těsným živůtkem a linií pasu, která přechází do velmi široké a bohaté sukně. Šaty působí velmi formálním a slavnostním dojmem, proto se nehodí na svatbu na pláži, či neformální svatbu. Plesová róba je vhodná v podstatě pro všechny druhy postav, hezky formuje pás a bohatá sukně zakrývá silné boky i krátké nohy.
  • Empír: Zde je vysoká linie pasu (přímo pod hrudí), která přechází rovnou do sukně. Sukně obkresluje linie těla, ale není příliš vypasovaná. Připomíná střih šatů ze starověkého Říma. Hodí se na postavy s menším poprsím, hubené a sportovní, protože měkká a splývavá silueta navozuje pocit plnější postavy.
  • A-linie (říká se jí též princeznovský střih): U této linie mají šaty vertikální švy, které splývají již od ramen, dolů do postupně rozšířené sukně, vytvářejíc tak linii písmena A. Od plesové siluety se liší tím, že se sukně rozšiřuje postupně, kdežto u plesové siluety je bohatě nařasená hned u pasu. Vhodné pro všechny typy postav, u silnějších figur krásně zakrývá plné tvary.
  • Pouzdro: Pouzdrové šaty těsně obepínají linii těla po celé délce, jsou vhodnější pro plnější tvary s dobře vytvarovaným pasem.
  • Mořská panna: Šaty tohoto stylu jsou od ramen až po kolena přesně jako pouzdrové, ale u kolen se najednou prudce rozšiřují do rozvláté sukýnky, která může být ušita z vícero vrstev. Šaty jsou vhodné zejména pro typ postavy ve tvaru přesýpacích hodin.

(Jednotlivé typy postav zde)

Svatební šaty střihy a linie

Doporučené články

error: Obsah je chráněn!