Zasedací pořádek na svatbě

Zasedací pořádek na svatbě

Ačkoliv se to na první pohled může zdát složité, zasedací pořádek má určitá logická pravidla, při jejichž dodržení máte jistotu, že všechny hosty usadíte dle důležitosti a ke spokojenosti všech zúčastněných.
V čele stolu samozřejmě sedí ženich s nevěstou a po jejich stranách rodiče a prarodiče.

ZÁSADNÍ PRAVIDLO: střídat rodiny nevěsty a ženicha a muže se ženami.

Takže po nevěstine straně logicky následuje muž ze ženichovy rodiny – a to jako nejdůležitější otec ženicha. Po jeho straně sedí jeho partnerka, čili matka ženicha a v tomto momentě je na řadě rodina nevěsty. Dle důležitosti je to teda dědeček nevěsty a poté následuje babička nevěsty jako jeho partnerka.

Po ženichově boku se usazuje dle stejného pravidla – matka nevěsty, otec nevěsty, dědeček ženicha, babička ženicha.

Pak následují svědci a jejich partneři a další blízcí rodinní příbuzní – sourozenci, tety, strýčkové, bratranci…

Nakonec jsou to přátelé a známí.

V našich končinách se nejčastěji při svatební hostině využívá stůl ve tvaru U, příp. ve tvaru T, méně často se pak vyskytují kulaté stolky s různým počtem míst.

My jsme pro vás připravili názorné obrázky pro první dva případy, které podrobně popisují jednotlivá místa. Pakliže zrovna vy budete mít na své svatbě kulaté stoly, pravidla jsou jednodušší – hlavní stůl je obsazen ženichem a nevěstou a jejich rodiči (příp. prarodiči, dle počtu míst). Svědkové a jejich partneři sedí u jednoho stolu, ostatní je dle vašeho uvážení.
Co velice pomáhá jsou určitě jmenovky. Radíme vám, abyste se ji určitě pořídili spolu s tiskem svatebních oznámení, můžete tak předejít velice nepříjemným nedorozuměním ohledně stolování na hostině, kde by měli být všichni spokojeni a nervat se o případné volné místo.

Co všechno se dá ještě při svatební hostině využít? Svatební dary – je možné je vystavit na bočním, či zadním stolku a v pravý čas je společně rozbalit.

Dále je tu svatební dort, který určitě stojí za pohled, tak proč toho nevyužít? Nemusí se pařit s vámi v místnosti hned od začátku, nicméně po přípitku a polévce jej lze šikovně vystavit tak, aby se všichni hosté mohli pokochat jeho obdivováním předtím, než ho zkonzumují.
A teď k samotnému zasedacímu pořádku – vysvětlivky:

OŽ – otec ženicha, MŽ – matka ženicha, DŽ – dědeček ženicha, BŽ – babička ženicha

ON – otec nevěsty, MN – matka nevěsty, DN – dědeček nevěsty, BN – babička nevěsty

SŽ – svědek ženicha, PSŽ – partner svědka ženicha, SN – svědek nevěsty, PSN – partner svědka nevěsty

Varianta ve tvaru písmene T

Zasedací pořádek

 

 

Varianta ve tvaru písmene U

Zasedací pořádek

error: Obsah je chráněn!