Svatý Valentýn: Příběh lásky, která byla, je a bude

Svatý Valentýn – jméno, které v sobě nese romantiku a lásku, je spojeno s tradičním svátkem, který slavíme každý rok 14. února. Ale jak vlastně vznikla tato krásná tradice plná srdíček, kytiček a romantiky? Podívejme se na poutavý příběh tohoto oblíbeného svátku lásky.

 

Legenda o Svatém Valentýnovi

Původ svátku Svatého Valentýna sahá až do římského období, do doby, kdy vládl císař Klaudius II. V té době byl v Římě v platnosti zákon, který zakazoval mladým mužům oženit se. Císař Klaudius byl přesvědčen, že nezadaní muži tvoří lepší a odhodlanější vojenskou sílu (a v tom měl bohužel pravdu…)

Avšak s tímto nelidským a krutým omezením nesouhlasil kněz jménem Valentýn. Ten tajně oddával mladé páry a pomáhal jim začít partnerský život, i když to bylo přísně zakázáno. Legendy praví, že Valentýn byl nakonec odhalen a uvězněn. Během svého věznění získal však srdce dcery svého strážce která mu chtěla pomoct z vězení uprchnout. Bohužel se to nepovedlo a Valentýn byl popraven právě 14. února. Před svou smrtí prý ještě poslal své dívce dopis s podpisem „Od tvého Valentýna“, což se stalo symbolem prvních valentýnských vzkazů.

Evoluce Valentýnské Tradice

Přestože začátky svátku jsou spojeny s legendou o Svatém Valentýnovi, byly potřebné další století k tomu, aby se tradice rozvinula do také míry, jak ji známe dnes. 

V 19. století začaly být oblíbené ručně psané valentýnské lístky, které obsahovaly romantické a zamilované vzkazy, nebo také krásné ilustrace a obrázky. V průběhu času se tradice rozšířila do mnoha kultur a získala různé formy, od tajných dopisů od neznámých obdivovatelů až po extravagantní valentýnské večeře se vší parádou.

Moderní Valentýn: Svatební Rituály

Dnešní Valentýn je spojen nejen s výměnou milostných vzkazů, ale také s romantickými gesty, jako jsou květiny, šperky a společné večeře. Svatební průmysl využívá tuto příležitost a nabízí speciální balíčky pro zásnuby a svatební plánování.

 

Mnoho párů si vybírá právě den svatého Valentýna k projevu svých citů a k závazku k navždy trvající lásce. Svatba uspořádaná v tento den získává speciální kouzlo a romantický nádech, který dodává slavnostní atmosféře ještě více romantiky.

Tradice svatého Valentýna nám připomíná nejen lásku mezi partnery, ale i odvahu a odhodlání proti nepřízni osudu v průběhu historie. Dnešní svatební rituály spojené s tímto svátkem nám umožňují vyzdvihnout krásu lásky a sdílení života s někým, koho milujeme.

A tak každý 14. února můžeme slavit nejen krásu romantických vztahů, ale také považovat svatého Valentýna za symbol odvahy vyznání lásky a síly spojení, které nás provází celým životem.

125x125dve
error: Obsah je chráněn!